شنبه 16 آبان 1388

بهشت

   نوشته شده توسط: علی مرمضی    

قرآن کریم بهشت را دارالسلام معرفی می کند و می فرماید:

إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّا تٍ وَ عُیُونٍ * ادْخُلُوهَا بِسَلَامٍ ءَامِنِینَ * وَ نَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِم مِنْ غِلٍّ إِخْوَا نًا عَلَی' سُرُر مُتَقَابِلِینَ * لاَیَمَسُّهُمْ فِیهَا نَصَبٌ وَ مَا هُم مِنْهَا بِمُخْرَجِینَ. (آیه 45 تا 48 سوره حجر)

«بدرستیكه پرهیزگاران در بهشتهائی و چشمههائی هستند، كه بدانها خطاب میگردد: در آنجاها داخل شوید كه برای شما سلام و ایمنی خواهد بود. و ما هر گونه غِلّ و تنگی و كدورتی را از سینههای آنان بیرون كشیدیم، كه همه با هم برادر بوده و روبروی یكدگر بر روی تختهائی قرار دارند. سختی و مشكلات أبداً بدانها نمیرسد، و هیچگاه از آن بهشتها و چشمهها بیرون رانده نمیشوند.»

و بر همین اساس، بهشت محلّ سلام و سلامت است یعنی هیچگونه سختی و ناراحتی و مرض و فقر و مرگ و هلاكت و نقصان در هیچیك از أبعاد وجودی انسان نیست.

وَ لَدَارُ ا لاْ خِرَةِ خَیْرٌ وَ لَنِعْمَ دَارُ الْمُتَّقِینَ * جَنَّـاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَهَا تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الاْنْهَارُ لَهُمْ فِیهَا مَا یَشَآءُونَ كَذَ ' لِكَ یَجْزِی اللَهُ الْمُتَّقِینَ * الَّذِینَ تَتَوَفَّب'هُمُ الْمَلَائِكَةُ طَیِّبِینَ یَقُولُونَ سَلَامٌ عَلَیْكُمُ ادْخُلُوا الْجَنَّةَ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ. (آیه 30 و 31 سوره نحل)

«و البتّه خانة آخرت مورد پسند و اختیار است؛ و چه بسیار نیكوست خانة پرهیزگاران. بهشتهای عدنی است كه در آنها داخل میشوند، و از زیر درختان آنها نهرهائی جاری است، و هر چه بخواهند برای آنانست؛ و اینطور خداوند پرهیزگاران را پاداشمیدهد، آنانكه چون فرشتگانِ قبض روح، روح آنان را بگیرند و بمیرانند، آنان پاك و پاكیزه و طیّب هستند و به آنها میگویند: سَلَـ'مٌ عَلَیْكُمْ، داخل در بهشت شوید در اثر أعمالی كه شما بجامیآوردهاید!»

إِنَّ أَصْحَـابَ الْجَنَّةِ الْیَوْمَ فِی شُغُلٍ فَـاكِهُونَ * هُمْ وَ أَزْوَ ا جُهُمْ فِی ظِلَالٍ عَلَی الاْرَا´ئكِ مُتَّكِـُونَ * لَهُمْ فِیهَا فَـاكِهَةٌ وَ لَهُم مَا یَدَّعُونَ* سَلَـامٌ قَوْلاً مِن رَبٍّ رَحِیمٍ. (آیات 55 تا 58 سوره یس)

«اهل بهشت در آن روز در اشتغال (به خدای خود و به موجودات مجرّدة ملكوتیّة عالم عِلوی) خوش و خرّم متنعّمند. ایشان با جفتهایشان در زیر سایههائی بر روی تختها تكیه زدهاند، و از برای آنهاست هر گونه میوهای، و از برای آنهاست آنچه را بخواهند و طلب كنند: سلامی است كه از ناحیة پروردگار مهربان به آنها گفته میشود.»

در اینجا میبینیم كه سلام خداوند، مطلوب و مقصود آنهاست، چرا كه آنان طالب خدا هستند. دورانی، سلوك بسوی خدا نموده و برای لقاء و حضور و عرفان و بالاخره فناء در ذات اقدس او و بقاء به بقاء و ابدیّت او سیر نمودهاند، و اینك به دار السّلام رسیدهاند؛ و خدایشان ولیّ و سرپرست و مُدیر و مدبّر امور آنها میگردد.

لَهُمْ دَارُ السَّلَـامِ عِندَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِیُّهُم بِمَا كَانُوا یَعْمَلُونَ. (آیه 127 سوره انعام)


«از برای آنهاست دار السّلام نزد محبوبشان و مقصودشان و معشوق حقیقی و واقعی و كعبة آمالشان خداوند عزّ وجلّ؛ و اوست ولیّ و صاحب اختیار آنان در برابر آنچه را كه در دنیا انجام داده بودند.»


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic