چهارشنبه 20 آبان 1388

فشار قبر

   نوشته شده توسط: علی مرمضی    

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

و آن عقبه اى است بسیار دشوار كه تصورش دنیا را بر انسان تنگ مى كند.
قال امیرالمؤ منین (ع): یا عباد الله ما بعد الموت لمن لا یغفر له اشد من الموت القبر فاحذروا ضیقه و ضنكه و ظلمته و غربته ؛ ان القبر یقول كل یوم انا بیت الوحشة انا بیت الدود، و القبر روضة من ریاض الجنة او حفرة من حفر النار - الى ان قال - و ان معیشة الضنك التى حذر الله منها عدوه عذاب القبر؛ انه یسلط على الكافر فى قبره تسعة و تسعین تنینا فینهشن لحمه و یكسرن عظمه یترددن علیه كذلك الى یوم یبعث ؛ لو ان تنینا منها نفخ فى الارض لم تنبت زرعا. یا عباد الله ان انفسكم الضعیفة و اجسادكم الناعمة الرقیقة التى یكفیها الیسیر تضعف عن هذا.(9)
و روایت شده است كه حضرت صادق (ع) در آخر شب كه از خواب بر مى خاست صدا را بلند مى نمود به حدى كه اهل خانه بشنوند و مى گفت : اللهم اعنى على هول المطلع و وسع على ضیق المضجع و ارزقنى خیر ما قبل الموت و ارزقنى خیر ما بعد الموت .
و از دعاهاى آن حضرت است : اللهم بارك لى فى الموت ، اللهم اعنى على سكرات الموت ، اللهم اعنى على غم القبر، اللهم اعنى على ضیق القبر، اللهم اعنى على ظلمة القبر اللهم اعنى على وحشة القبر، اللهم زوجنى من الحور العین .
بدان كه عمده عذاب قبر از بى توجهى به نجاسات و نمامى و سخن چینى و غیبت و دور شدن مرد از خانواده خود است . و از روایت سعد معاذ استفاده مى شود كه بدخلقى مرد با خانواده خود و درشت گوئى با آنها، سبب فشار قبر مى شود.
و در روایتى از حضرت صادق (ع) مرویست كه هیچ مؤ منى نیست مگر آنكه از براى او فشار قبر است . و در روایت دیگر است كه از كفاره آن ، نعمتى است كه آن مؤ من تضییع كرده .
و شیخ صدوق (رحمة الله علیه ) از حضرت صادق (ع) روایت كرده كه مردى از علماى یهود را در قبرش نشاندند و گفتند: ما صد تازیانه به تو مى زنیم ، گفت : من طاقت ندارم . پس كم كردند تا رساندند به یكى و گفتند چاره اى از یك تازیانه نیست . گفت : به چه سبب مرا مى زنید؟ گفتند به سبب آنكه روزى نماز را بدون وضوء خواندى و بر ناتوانى گذشتى و او را یارى نكردى پس او را یك تازیانه از عذاب الهى زدند كه قبرش پر از آتش شد.
و نیز از آن حضرت روایت كرده كه هر مؤ منى كه برادر مؤ منش از او چیزى بخواهد و او توانایى داشته باشد كه خواسته او را بر آورد ولى چنین نكند خداوند در قبر مار بزرگى را بر او مسلط مى كند تا همیشه انگشتان او را بگزد و در روایت دیگر است كه تا روز قیامت انگشتان او را بگزد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic