دوشنبه 25 آبان 1388

تصاویر و نشانه های عذاب بر مردمی كه سنگ شدند

   نوشته شده توسط: علی مرمضی    

حادثه آنقدر ناگهانی روی داد كه همه چیز در شهر به همان حالت كه در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه كه دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

همان طور كه خدا می گوید در سنت الهی تغییر وجود ندارد «مشركان با نهایت تأكید به خدا سوگند خوردند كه اگر پیامبرى انذاركننده به سراغشان آید، هدایت یافته‏ترین امّتها خواهند بود امّا چون پیامبرى براى آنان آمد، جز فرار و فاصله ‏گرفتن از (حق) چیزى بر آنها نیفزود اینها همه بخاطر استكبار در زمین و نیرنگهاى بدشان بود امّا این نیرنگها تنها دامان صاحبانش را مى‏گیرد آیا آنها چیزى جز سنّت پیشینیان و (عذابهاى دردناك آنان) را انتظار دارند؟! هرگز براى سنّت خدا تبدیل نخواهى یافت، و هرگز براى سنّت الهى تغییرى نمى‏یابى»(سوره فاطر 42-43)

البته هیچ تغییری در سنت و قانون الهی پیدا نخواهد شد. هر كس در مقابل این سنت بایستد و عصیان كند مشمول همین قانون خواهد شد. شهر پمپی كه نمایشی از انحطاط و سقوط اخلاقی امپراطوری روم بود به سر انجامی همانند قوم لوط(ویا شاید خود قوم لوط) دچار گردید. این شهر نیز به وسیله انفجارهای آتشفشانی كوه «وزوو» نابود شد آتشفشان وزوو سمبل كشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است . كوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را كوه اخطار گذارده اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است كه در تاریخ از این كوه به ثبت رسیده است. فاجعه ای كه برای «سدوم و عمورا» روی داد شباهت زیادی به حوادث تخریب گر شهر پمپی داشته است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپی قرار دارد. مذاب وخاكستر ناشی از فوران آتشفشانی كه دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد كه همه چیز در شهر به همان حالت كه در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه كه دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

اینكه شهر پمپی از صفحه زمین با چنین بلایی محو شد ، بی هدف و اتفاقی نبوده است. اسناد تاریخی نشان می دهد كه این مركز هرزگی و فساد به آنچنان فحشایی محشور بود كه حتی فاحشه خانه ها هم چنین شهرتی نداشته اند. مردان به شكل كاملا عریان بر در فاحشه خانه ها می ایستادند. بر اساس سنتی كه ریشه اش اعتقادات میتراپرستی بوده است اندام انسان ومقاربتهای جنسی نبایستی پوشیده باشند بلكه باید كاملا آشكارا به نمایش درآیند.

شهر پمپی در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی كوه وزوو كه ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر كوهی از مواد مذاب و خاكستر آتشفشانی رفت. از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدند. مذاب كوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب كرد. جالب ترین جنبه این حادثه آن است كه هیچ كس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناك وزوو بگریزد. یك خانواده در حال صرف غذا در یك لحظه تبدیل به سنگ شده اند. زوجهای بسیاری پیدا شدند كه در حین انجام عمل مقاربت تبدیل به سنگ شده بودند. از همه جالبتر آن است كه این زوجها هر دو از یك جنس و یا زوجهایی از دختران و پسران كم سن وسال بوده اند. صورت برخی از اجساد انسانهای سنگ شده كه از داخل زمین كشف شده اند همچنان سالم و صحیح باقی مانده است صورت آنها حالت گیج و منگ دارد. مجهول ترین جنبه این حادثه در اینجاست كه چگونه هزاران انسان بی آنكه چیزی بشنوند و یا ببینند منتظر می مانند تا مرگ آنها را دریابد. این بعد حادثه نشان می دهد كه نابودی و محو شهر پمپی دقیقا مشابه همان حوادث ویرانگری است كه در قرآن به آنها اشاره شده، زیرا قرآن زمانی كه این حوادث را بازگو می كند به «نابودی ناگهانی» اشاره دارد. به عنوان مثال در سوره (یس) چنین توصیفی است : همه سكنه شهر به یك لحظه هلاك شدند. این وضعیت در آیه 29این سوره چنین می آید : « (بلكه) فقط یك صیحه آسمانى بود، ناگهان همگى خاموش شدند!» ؛ آیه 31 سوره قمر وقتی تخریب و نابودی قوم ثمود را بازگو می كند مجدادا به نابودی آنی اشاره می كند «ما فقط یك صیحه [صاعقه عظیم‏] بر آنها فرستادیم و بدنبال آن همگى بصورت گیاه خشكى درآمدند»

مرگ مردم پمپی در یك لحظه رخ داد، همان گونه كه در آیات بالا نقل شد. فاجعه هرچه بود،همه چیز به همان حالت اولیه و بدون تغییر باقیمانده است. در سال ۱۹۹۱نیمی از این شهر از زیر خاكستر بیرون كشیده شد ولی هنوز هم دو پنجم این شهر سوخته در زیر زمین است. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می كنند و این شهر به یكی از جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است اما متاسفانه جایی از دیده عبرت در این نگاه ها یافت نمی شود.نواحی ناپل كه فساد و هرزگی در آن شیوع دارد از مراكز ونواحی بی بند وباری شهر پمپی دست كمی ندارد. جزیره كاپری پایگاهی برای همجنس بازی و برهنگی گرایی است و در صنعت توریسم به بهشت همجنس بازی شهرت دارد. نه تنها در كاپری و ایتالیا بلكه تقریبا در تمامی دنیا چنین انحطاط اخلاقی وجود دارد و مردم هم هیچ توجه و اصراری به پند گیری از تجربیات تلخ مردم گذشته ندارند. در سوره سجده درباره همین مردم می فرماید : «و اگر اینان روی بگردانند به آنها بگو شما را از صاعقه عاد و ثمود بیم می دهم.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic