سه شنبه 26 آبان 1388

توشه ای آسان برای اخرت!

   نوشته شده توسط: علی مرمضی    

بسم الله الرحمن الرحیم و الصلاة و السلام علی نبینا محمد و علی آله و صحبه و سلم

و اما بعد:

داشتم فكر می كردم كه چقدر خوب است كه همزمان با لیالی پرفیض قدر فضیلتی را در وجود خودم ملكه كنم تا بعنوان یادگاری از ماه رمضان امسال برای همیشه همراهم باشد.در همین فكر بودم كه رفتم سراغ كتاب منازل الاخره جناب شیخ عباس قمی ره ،و مطلبی در ان دیدم كه مرا واداشت تا این چند خط را بنویسم. ایشان در باب مواقف پس از مرگ و زما ن سنجش اعمال ومیزان انسانها می گوید: بدانكه برای سنگین كردن میزان اعمال(در رورقیامت)شاید هیچ عملی مثل صلوات بر حضرت رسول وال آن جناب(ص) و مثل حسن خلق نباشد.

سپس ایشان روایاتی را در باب هركدام می اورد كه بنده برای اختصار دو تا از انها را نقل می كنم:

1-در باب صلوات:
رسول خدا فرمود:من روز قیامت نزد میزانم،پس هركه گناهانش بسیار باشد كه كفه سیئاتس را سنگین كند،بیاورم من صلوات اورا كه بر من فرستاده ،تا سنگین كنم به آن كفه حسناتش را.1

2-در باب حسن خلق:
از عصام بن مصطلق شامی نقل شده كه گفت:وقتی وارد مدینه شدم دیدم حسین بن علی (ع)راپس به عجب اورد مراروش نیكو و منظر پاكیزه او،پس حسد واداشت مرا كه ظاهر كنم ان بغض و عداوتی كه در سینه داشتم از پدر او. پس نزدیك شدم و گفتم :تویی پسر ابوتراب؟
- فرمود : بلی
- -(فبالغت فی شتمه و شتم ابیه)یعنی هرچه توانستم دشنام به ان حضرت و پدرش گفتم.(فنظر الی نظره عاطف رئوف)یعنی نظری از روی عطوفت و مهربانی بر من كرد.
- و فرمود:اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم،خذ العفو و امر بالعرف و اعرض عن الجاهلین-الی قوله تعالی-ثم لا یقصرون.


عصام می گوید:من از جسارتهای خود پشیمان شدم .ان حضرت به فراست یافت پشیمانی مرا .
فرمود:لاتثریب علیكم الیوم یغفر الله لكم و هو ارحم الراحمین(كه حكایت حضرت یوسف پیامبر است به برادران خود كه در مقام عفو از تقصیرات انان فرمود)و.....

عصام گفت:این اخلاق شریفه ان حضرت در مقابل جسارتها و دشنامها كه از من سر زد چنان زمین بر من تنگ شد كه دوست داشتم به زمین فرو روم.لاجرم از نزد ان حضرت اهسته بیرون شدم در حالی كه به مردم پناه می بردم به نحوی كه ان حضرت ملتفت من نشود و مرا نبیند،لكن بعد از ان مجلس نبود نزد من شخصی دوست تر از ان حضرت و پدرش.2


حالا چقدر خوب می شود اگر از شب قدر امسال این دو خصیصه را بتوانم در خودم ایجاد كنم.واقعیت اینستكه این موضوع نه نیازبه صرف وقت دارد و نه زحمت.تنهاتصمیم می خواهد،و اگر ملكه شد دیگر قسمتی از روح است كه جدا نمی شود.
انشا الله


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic