دوشنبه 23 فروردین 1389

ترس از عذاب وشكنجه قبر

   نوشته شده توسط: علی مرمضی    

بسم الله الرحمن الرحیم
اخیرا ایمیلی انگلیسی به دستم رسید حاكی از این كه جوانی بسیار گناه كرده بود و از دنیا رفته بود پس از مدتی كه به قبرش مراجعه كردند بدنش براثر شكنجه و عذاب از بین رفته بود.

گزارش گران می گفتند: هركس كه مثل این جوان گناه زیاد بكند در قبر بدنش اینگونه مورد شكنجه قرار می گیرد واین عذاب دردناك الهی است. بنده به خاطر اهمیت موضوع مجبور شدم تاپیكی بزنم تا توضیحاتی دراین مورد بنویسم از شما كاربران نیز دعوت می كنم در این رابطه اگر اطلاعاتی دارید مرقوم فرمایید.
1. منظور از قبر این چهاردیواری كه جنازه را در آن می گذارند نیست چرا كه دراین صورت افرادی كه در دریا از بین می روند یا طعمه حیوانات می شوند و یا دفن نمی شوند ، نباید قبری داشته باشند؟! در حالی كه قبر برای هیچكس استثنا ندارد.
2. منظور از قبر همان عالم برزخ است كه چون معمولا و بطور طبیعی آغاز ورود به عالم برزخ این چهاردیواری است از این رو نشانی ورود به این عالم قبر می شود وگرنه عالم برزخ عالمی دیگر است خارج از این عالم میان دنیا و قیامت خواص خود را هم دارد و از عالم جسمانی و مادی كاملا مجزا است.
3. منظور از عذاب قبر شكنجه و عذاب بدن مادی و جسمانی نیست، بلكه این از خواص مربوط به عالم برزخ و عالم قیامت است كه ما نمی توانیم در مورد آن قضاوت داشته باشیم بنابراین معنای شكنجه و عذاب در قبر این نیست كه جنازه ای را كه در قبر گذاشتند همانجا بدن مورد شكنجه قرار گیرد همانند تصوری كه ما در دنیای مادی و جسمانی از شكنجه داریم؟ این قضاوت غلط است.
4. كسانی كه این اخبار را ترویج می كنند به دنبال این امر هستند كه جلوی گناه در جامعه رابگیرند ، اما به نظر بنده راه جلوگیری از گناه دروغ بافی و داستان سرایی نیست بلكه باید برای مردم عواقب شوم گناه را متذكر شد همین كافی است كه مردم از عذاب دردناگ گناه بترسند نیازی به داستان های ساختگی نیست.
5. این كار نه تنها انسان ها را از گناه باز نمی دارد بلكه بسیاری را ممكن است نسبت به دین بدبین كند و دین چنین نخواسته است.
6. عذابی كه خداوند متعال وعده داده هنوز محقق نشده است و اگر هم مواردی را در گوشه كنار مطرح می كنند بیشتر می توان نام مكافات عمل روی آن گذاشت و این ربطی به عذاب قیامت و عذاب قبر ندارد.
7. مسئله فشار قبر امری دیگر است كه مربوط به حق الناس است و تشریح آن كه به چه نحو است نیز از عهده ما خارج است چرا كه مربوط به این عالم نیست.
8. هنوز قیامت نشده است كه بخواهیم درمورد مجازات افراد قضاوت كنیم بگذارید قیامت بیاید معلوم میشود عذاب گناه یعنی چی.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic